Dian od 3 lat pracuje jako nauczycielka wychowania przedszkolnego i języka angielskiego w Taman Kanak Kanak Tunas Harapan w miejscowości Cepaka, w rejonie Canggu, na indonezyjskiej wyspie Bali. Jest nauczycielką, ale też mamą trzyletniej Ary, żoną i siostrą. Jak wszyscy Balijczycy wyznaje zasadę life-work balance. Praca jest ważna, ale nie bardziej niż rodzina i przyjaciele. Rozmawiamy dużo, przede wszystkim o życiu 🙂 Udaje mi się jednak namówić Dian na krótkie i konkretne odpowiedzi na pytania o pracę w przedszkolu 🙂
Czy język angielski jest obowiązkowy w waszym przedszkolu?
Nie, nie jest obowiązkowy. Nasze przedszkole uczy języka Bahasa Indonesia (lokalny indonezyjski) na codzień i większość dzieci używa właśnie tradycyjnej odmiany naszego języka w codziennej komunikacji. Ale uczymy też podstaw języka angielskiego. Powitania po angielsku, nazwy kolorów, liczenie do 20, nazwy zwierząt, roślin, kształty geometryczne. Po prostu: podstawy.
Dian, pracujecie w przedszkolu przez 6 dni w tygodniu, poniedziałku do soboty. O której zaczynacie zajęcia?
Zaczynamy o 8.00 , kończymy o 10.30.
Tak krótko? To tylko 2,5 godziny 🙂
Tak, dokładnie. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa, nauka w przedszkolu może trwać maksymalnie trzy godziny. Po tym czasie to już opieka dzienna nad dzieckiem (daily care). Nasze przedszkole się tym już nie zajmuje. Po zajęciach dzieci wracają do domów.
Czy każdy dzień wygląda tak samo?
Niezupełnie… Wtorki i czwartki są nieco inne. Odbywają się wtedy zajęcia tradycyjnego tańca balijskiego (Bali Dance). W te dni uczymy też muzyki. W trakcie zajęć dzieci uczą się grać na Gamelan Rindik (tradycyjny balijski instrument bambusowy) czy Angklung (instrument pochodzący z zachodniej części Jawy). A poza tym codziennie nauka czytania, pisania i liczenia.
A jak jest z posiłkami? W naszych przedszkolach dzieci jedzą śniadanie, obiad i podwieczorek. Czy macie jakiś wspólny posiłek ?
Codziennie dzieci przynoszą swoje jedzenie. Ale raz w tygodniu, w soboty mamy zajęcia gotowania dla dzieci. I wtedy gotujemy razem zdrowe jedzenie. Bardzo często robimy Es Buah – zimny i słodki napój przygotowany ze świeżych owoców, lodu, mleka, wody i cukru.
Na Bali bardzo ważna jest religia. Jest częścią waszej kultury i jest bardzo zauważalna w waszej codzienności. Jak to wygląda w przedszkolu?
Tak, to prawda 🙂 W każdy czwartek (to rządowy przykaz z góry!) ubieramy balijskie tradycyjne stroje i wszystkie nasze czynności skupiają się wokół religii. Tego dnia przygotowujemy też „canang” plecione koszyczki, które co rano Balijczycy wystawiają przed domami w podziękowaniu za otrzymane dobra od bogów.
A język angielski?
Piątek jest dniem z językiem angielskim, czyli raz w tygodniu. Ale codziennie witamy się po angielsku 😉
Opowiedz o piątkowych zajęciach z języka angielskiego. Jak wyglądają?
W zajęciach uczestniczy cała grupa – 19 osób. Bardzo dużo śpiewamy, to najlepszy sposób na zachęcenie dzieci do nauki języka obcego. Wykorzystuję flashacards, aby pokazać nowe przedmioty. Wykonujemy też ćwiczenia typu „call and respond”. Bardzo lubię też „storytelling” – korzystam z angielskich książeczek, aby przekazać dzieciom różne historie.
Jaka jest według ciebie najlepsza metoda pracy z przedszkolakami na języku angielskim?
Dlaczego miałbym wybrać najlepszą? (śmiech). Wszystkie mają w sobie coś, co cenię. Podoba mi się różnorodność. Ale jeśli już muszę zdecydować to myślę, że dzieci najbardziej lubią piosenki, wspólne śpiewanie po angielsku i rymowanki.
Twoje ulubione ćwiczenie na zajęciach językowych to …
Czytanie książeczek w języku angielskim i zabawa w zakrywanie kart obrazkowych („Guess what’s missing!).
Jakie są twoim zdaniem trzy najważniejsze cechy dobrego nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu?
Kreatywność, cierpliwość i umiejętność słuchania.
A co twoi uczniowie najbardziej lubią na angielskim?
Jest taki taniec, piosenka… „Tooty-ta Song” (śmiech). Naprawdę musisz to zobaczyć!
Tak zrobię! Bardzo dziękuję ci za rozmowę, Dian!
- zdjęcie z Dian zrobione przy świątyni Tanah Lot (Bali), 31.01.20120