Poczytaj mi … po angielsku

Czytając po angielsku osłuchujesz malucha z językiem obcym. Dziecko poszerza zakres słownictwa i przygotowuje się do budowania zdań w języku obcym. Oswaja się z obcobrzmiącymi zwrotami, które z czasem stają się coraz bardziej bliskie i proste do powtórzenia. Tę samą książkę można czytać przecież wiele razy. Na pewno to znasz: przeczytaj mi jeszcze raz… i jeszcze raz.

Czytanie, opowiadanie, inscenizacje …

Kolorowa książeczka to tylko punkt wyjścia do storytellingu. Książka, którą wybierzesz wcale nie musi być w języku angielskim. Jeśli nie planujesz jej czytać, tylko opowiadać to może być książka po polsku, francusku czy włosku –  liczy się obraz! To od ciebie zależy, czy będziesz czytać czy tekst wymyślisz 🙂 To obraz pozwala budować opowiadanie.

  

Co jest najważniejsze w storytellingu?

Twoje zaangażowanie, emocje, modulacja głosu, budowanie napięcia i … książka 🙂 Dokładnie w takiej kolejności. To ty grasz ważną rolę w tej aktywności jako osoba wciągająca dziecko w bajkowy świat! Mów ciszej, głośniej, wolniej, szybciej, zatrzymaj się, kiedy trzeba, wprowadź element zaskoczenia. Pozwól dziecku poczuć te emocje.

Storytelling na zajęciach w przedszkolu – nauczyciel czyta

Książka może być podstawą zajęć albo tylko ich częścią. Jeśli jest podstawą, zacznij od przedstawienia bohaterów i przeczytaj (opowiedz) książkę. Zadaj pytania zaczynające się od: What is it? Where is …? How many …? Is there …?  Kolejnym etapem może być kontynuacja opowiadania z wykorzystaniem pacynek (puppets lub finger puppets). Książkowych bohaterów można też przygotować z papieru na zajęciach i przyczepić do drewnianych patyczków. Możecie też przedstawić za pomocą ołówka,  kredek lub farb kolejne przygodny bohaterów książki na kartkach. Jeśli połączycie obrazki w jeden wspólny projekt wystarczy wykonać okładkę i wspólna książka na pamiątkę lekcji ze storytellingu gotowa. Zabawa muzyczna czy ruchowa uatrakcyjni czytelniczą lekcję – jeśli czytacie książkę o psach, zaśpiewajcie piosenkę o psie Bingo, jeśli o podwodnym świecie – Baby Shark będzie najlepsza!

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato …

Wspólne czytanie to czas relaksu. Czas tylko dla was. Nawet jeśli język znasz tylko „tak średnio” – czytaj po angielsku. Jeśli znasz całkiem dobrze, pozwól sobie na improwizacje – opowiadaj, co widzisz, rozwijaj historię, uwolnij swoją kreatywność i przenieś ją na dziecko 🙂 Zadawaj proste pytania, aby zaangażować malucha we wspólne czytanie. Can you see a flower? What colour is it? Where is a rabbit? How many dogs can you see?

Książeczka sensoryczna

To szczególny rodzaj książki dla dzieci. Jest nie tylko kolorowa, ale też miejscami miękka, puchata, szorstka, śliska lub chropowata. Jest przeznaczona do czytania, oglądania i dotykania! W takiej książce niedźwiedź może mieć futrzany brzuch, a ryba błyszczące i śliskie płetwy. Te błyszczące elementy książki mogą też wydawać dźwięki po dotknięciu – szeleścić lub piszczeć. Książeczki sensoryczne są szczególnie atrakcyjne dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Ale niejeden przedszkolak też chętnie takiej książki „doświadczy” 🙂

      

Gdzie kupić książeczki w języku angielskim dla dzieci?

Można je kupić w działach obcojęzycznych w większości księgarń internetowych. Ja najchętniej kupuję w internecie przez stronę bookdepository.com (bezpłatna przesyłka, trzeba poczekać kilka dni – większość książek wysyłana jest z Wielkiej Brytanii). Stacjonarnie najchętniej kupuję w sklepie TK Maxx (często baaardzo promocyjne ceny!). Jest wiele cudownych książek, z różnych wydawnictw. Korzystam z Nosy Crow, Boxer Books,  Little Tiger Press czy North Parade Publishing. Chętnie sięgam też po książki Wydawnictwa  Usborne . 

 

Książka dla dzieci wcale nie musi mieć tekstu 🙂 Wystarczy obraz, który jest podstawą opowieści – najpierw Twojej, a potem Dziecka 🙂

 

 

 

 

 

main photo: pixabay.com

 

Polecam też

More Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.