Joga w przedszkolu… po angielsku

Dzisiaj o książce, która być może zainspiruje was do wprowadzenia elementów jogi na zajęciach w przedszkolu. I to niekoniecznie po polsku … Zachęcam do prowadzenia zajęć z elementami jogi po angielsku. Świetnie wpływają na rozwój fizyczny, a także na koncentrację. Dodatkowo rozwijają techniki oddychania. Można też ćwiczyć w domu, z własnym maluchem 🙂

Warsztaty, szkolenia, kursy … 

Byłoby cudownie, gdybyś przed rozpoczęciem zajęć ukończyła kurs trenera jogi. Najlepiej w Indiach 😉 lub we Włoszech (to bardziej dostępna opcja;). Polecam Laboratorium GiocaYoga na Wydziale Pedagogiki Ciała Uniwersytetu Bicocca w Mediolanie lub Włoskie Towarzystwo Jogi dla Dzieci i organizowane przez nich kursy 🙂

Jednak czy taki zaawansowany kurs jest nam faktycznie potrzebny, aby elementy jogi wprowadzić na zajęciach w dziećmi? Jako nauczycielki wychowania przedszkolnego czy języka angielskiego dla dzieci musimy być multipotencjalne i do tego jesteśmy przygotowywane od studiów! Uczymy śpiewu, choć nie ukończyłyśmy szkół muzycznych, uczymy tańca, choć nie mamy dyplomu ze szkoły baletowej, uczymy malowania, choć nie kończyłyśmy szkół plastycznych… Te wszystkie umiejętności zdobywałyśmy na studiach pedagogicznych. Byłyśmy też przygotowywane do prowadzenia zajęć sportowych, niestety bez elementów jogi – a szkoda… Zanim zaczniesz przygodę z jogą dla dzieci dobrze jest uczestniczyć w warsztatach lub regularnych zajęciach jogi dla dorosłych, aby oswoić się z technikami oddechowymi i zasadami panującymi na zajęciach, które będzie można zmodyfikować z przedszkolakami.

Przedszkolna joga (2015)

Wyjątkowa książka o jodze dla dzieci

Lorena Pajalunga przygotowała niezwykłą książkę dla dzieci „Joga dla najmłodszych”. To świetna propozycja nie tylko dla nauczycieli, ale też dla rodziców do wykorzystania w domu z dziećmi. Książka jest ilustrowana, a obrazki pokazują, jak wykonać właściwie pozycję z jogi. Każda pozycja ma „odzwierzęcą” nazwę i układ przypomina wybrane zwierzę. Nazwy zwierząt możemy stosować w języku angielskim – wzbogaci to słownictwo naszych maluchów. Jest LEW, RYBA, DELFIN, KROKODYL I ZAJĄC i mnóstwo innych.

We wstępie Lorena pisze, co jest w metodzie „Joga dla dzieci”  najważniejsze:

  1. Dziecko, aby bawić się i być szczęśliwe potrzebuje tylko (a może aż!) miłości i naszej cennej obecności. Wspólne ćwiczenia na to pozwalają.
  2. Praktykując jogę dziecko zyskuje świadomość swojego ciała. Samo decyduje, które pozycje (asany) są jego ulubione.
  3. Joga dla dzieci jest zabawą. Ćwicząc możemy wymyślać opowieści, wcielać się w rolę bohaterów, odważnych zwierząt, których pozycje przyjmujemy.
  4. Spontaniczna zabawa nie tylko rozwija odporność i elastyczność ciała, ale też rozwija wyobraźnię i zachęca do kreatywności.

 

 

Polecam też

More Similar Posts