Niezwykła książka dla przedszkolaków – backstage

Właśnie ukazała się książka – workbook: „JA – najbardziej niezwykła opowieść na świecie”. To wyjątkowa propozycja dla przedszkolaków (4+) i ich rodziców. Napisałam i wydałam tę książkę w momencie kończenia pisania pracy doktorskiej. Moje naukowe działania nie wymagały już tak dużo zaangażowania i po pięciu latach mogłam zacząć realizować swoje książkowe marzenie.  

Był czas kiedy to Ewelina (graficzka) pracowała nad Dotsami i składem książki, a ja w całości poświęcałam się poprawkom w pracy doktorskiej, potem znów odkładałam doktorat na chwilę, żeby skupić się tylko na książce. Ostatecznie we wrześniu obie prace trafiły we właściwe miejsce: doktorat do recenzji, a książka do drukarni.

Dwa różne projekty, wspólna podstawa

Prowadząc badania naukowe, przyglądałam się roli inteligencji personalnych w funkcjonowaniu ucznia. W szczególności interesowało mnie czy mają one znaczenie dla samoregulacji uczenia się? Ujmując to inaczej: czy wspierają samodzielność dziecka w planowaniu i monitorowaniu własnego uczenia się. Wyniki badań pokazały znaczącą rolę inteligencji intrapersonalnej i interpersonalnej w rozwijaniu samoregulacji uczenia się ucznia klasy czwartej. Pokazały też, jak ważne jest wsparcie osób znaczących (rodziców, opiekunów, nauczycieli czy rówieśników). Wyniki badań i zdobyte doświadczenie wykorzystałam przy tworzeniu książki dla przedszkolaków. Można spokojnie powiedzieć, że workbook JA ma solidną podstawę teoretyczną. Dziecko uzupełniając książkę odpowiada sobie na wiele pytań ze strefy intra i inter. Buduje świadomość własnego JA, analizując swoje mocne strony, przyglądając się swoim preferencjom i możliwościom. W pewien sposób to właśnie z pomocą książki poznaje siebie i uświadamia sobie, kim jest oraz jak funkcjonuje w otoczeniu – wśród rodziny i przyjaciół. Otrzymując wsparcie od osoby znaczącej (np. babci, mamy, dziadka, taty, czy kuzynki) przy uzupełnianiu książki dostaje też bardzo cenny czas na rozmowę i bycie razem z kimś bliskim i lubianym. O uzupełnionych stronach i wykonanych zadaniach może opowiedzieć innej osobie znaczącej (np. cioci, siostrze) i w ten sposób opowiedzieć  także o sobie. Ćwiczenia zawarte w książce pomagają budować świadomoś własnego Ja i wspierają rozwój inteligencji personalnych dziecka.

To, co dziecko rozwija na etapie przedszkolnym zaprocentuje w szkole. „Silny personalnie” pierwszoklasista lepiej poradzi sobie z nowymi obowiązkami i trudnościami, które potraktuje jako wyzwanie i poradzi sobie z nimi zdobywając nowe doświadczenie.  Książka „JA” to świetna inwestycja w przyszłość!

Dlaczego Dotsy?

W książce od początku do końca towarzyszy nam motyw podróżowania i odkrywania oraz przyjazne Dotsy (Kropki, Kropaski, jak wolicie). Dla mnie, jako że jestem też nauczycielem języka angielskiego, ta nazwa brzmiała najlepiej i chyba zgodzicie się, że bardzo pasuje. Kto wymyślił Dotsy? Oczywiście dzieci. To najczęściej pierwsze rysunki maluchów – „głowobrzuch” połączony z chudymi nogami i ramionami. Do tego wyraźne uśmiechy. Kto z Was nie widział chociaż raz takiego Dotsa? Kto z Was nie narysował takiego Dotsa mając kilka lat? Towarzyszą nam od początku poznawania siebie i swojego otoczenia – tak dzieci rysują mamę, dziadka, koleżankę, siebie… Widzę Dotsy za każdym razem, gdy na zajęciach z przedszkolakami (szczególnie tymi młodszymi) rysujemy. Dlatego też musiały pojawić się w mojej książce! Najważniejsze Dotsy dla mnie narysowały moje córki, Julia i Bianka, kiedy były bardzo małe. Ich Dotsy najczęściej były w podróży – w rakiecie, samolocie lub na koniu 🙂 Dotsy z książki JA podróżują balonem, ale marzą też o poznawaniu dalekich planet i podróży w kosmos. Zresztą sami zobaczcie!

Książka jest do kupienia na www.tyszkowska.edu.pl/sklep

Polecam też

More Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.