Pablo Picasso zaprasza do Paryża

paryż z dzieckiem, picasso

Paryż muzealnie kojarzy się z Louvre’m.  I to zwykle (pomijając Eiffel’a) pierwsze paryskie skojarzenie. Jednak to miasto kryje wiele świetnych muzeów: Muzeum Orsay, Rodin, Oranżeria, Modern Art i wiele innych. Mój numer jeden w Paryżu to Muzeum Picassa.

Muzeum, hotel czy ambasada?

Muzem mieści się przy Rue de Thorigny w zabytkowym XVII – wiecznym budynku zwanym Hotel Sale. Nie przez przypadek – budynek pełnił w przeszłości funkcję hotelu. Mieściła się w nim także ambasada, a nawet szkoła. Ostatecznie od 1985 roku funkcjonuje jako muzeum.

picasso museum, paryż z dzieckiem   picasso muzeum, paryż z dzieckiem

Obrazy, rzeźby, szkice, fotografie …

Kolekcja dzieł Picassa obejmuje obrazy, szkice i rzeźby idealnie wkomponowane w wystrój budynku. Zwiedzając można odnieść wrażenie, że odwiedza się dom pełen dzieł sztuki. Poza pracami Picassa można także obejrzeć dzieła Renoire’a czy Cezanne’a pochodzące z prywatnej kolekcji Pabla Picassa.

picasso, paryż z dzieckiem
Zdjęcia obrazujące codzienne życie Pabla Picassa przybliżają zwiedzającym klimat paryskiej bohemy. Pozwalają poznać artystę z zupełnie innej strony i spojrzeć na niego nie tylko przez pryzmat sztuki, ale także pasji, podróży czy życia towarzyskiego.

picasso museum, art, sztuka

Picasso dla dzieci

Muzeum przede wszystkim można eksplorować: schody, zaułki, kąty i pomieszczenia, do których trzeba zajrzeć. A wszystko to ozdobione sztuką. Przy wejściu możesz odebrać książeczkę z ćwiczeniami do uzupełniania dla dzieci (trzeba się o nią upomnieć ;). Takie narzędzie uprzyjemni maluchom spacer po budynku, zaangażuje w wyszukiwanie eksponatów i… w rysowanie.

Dlatego w Paryżu warto mieć kredki przy sobie 🙂

picasso museum, paryż z dzieckiem

zdjęcia: archiwum prywatne autorki