Włoskie muzeum MAXXI, czyli wielkie WOW!

Galeria MAXXI to narodowe centrum sztuki współczesnej i architektury w Rzymie. Autorką projektu budynku muzeum jest sławna architekt Zaha Hadid. To już pierwsza rekomendacja – jeśli coś wyszło spod ręki Hadid – trzeba to zobaczyć!

Pomysł Hadid zwyciężył w konkursie na projekt włoskiego muzeum sztuki współczesnej w roku 1998 i okazał się najlepszy spośród 273 projektów nadesłanych przez architektów z całego świata.

Budynek to przede wszystkim beton i szkło. Budowa trwała ponad 10 lat, a ostatecznie muzeum składające się z dwóch części „MAXXI art” i „MAXXI architecture” zostało otwarte w 2010 roku.

Nazwa MAXXI kryje z jednej strony obietnicę naprawdę wielkiej i pięknej architektury, a z drugiej strony sztukę i design XXI wieku, który reprezentuje. Już sama nazwa jest fascynująca 🙂

Dlaczego warto tu trafić z dziećmi?

Architektura: przestrzeń i schody (wysokie i kręcone) – młodzi na pewno będą zachwyceni! W tej przestrzeni zachwyca minimalizm i prostota form. Na pewno przynajmniej raz zatrzymasz się, żeby wydać z siebie pełne emocji „WOW!”.

MAXXI to miejsce, w którym sztuka „dzieje się na bieżąco”. Można tu spotkać studentów kierunków artystycznych przy pracy i przyjrzeć się ich warsztatowi. Takie sytuacje uświadamiają, że to, co widzimy w muzeum ma swoich prawdziwych, współczesnych twórców. Wysokich lub niskich, uśmiechniętych lub zamyślonych, z kręconymi włosami, w okularach lub bez. To spotkanie ze sztuką i ich twórcami jest bardzo inspirujące dla najmłodszych (choć nie tylko!).

Każdy z nas może być przecież artystą!

 

 

 

 

 

 

Następny wpis – kierunek TOKIO :)))

Polecam też

More Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.