Podróże z dzieckiem, czyli przygoda nie tylko językowa

Podróże to najlepszy czas na prawdziwą naukę języka angielskiego dla dziecka. I nie mam tu na myśli tylko nauki słówek czy konstrukcji gramatycznych. Myślę też o umiejętności nawiązywania kontaktów, efektywnej komunikacji,  odnajdowaniu się w różnych sytuacjach, w których każdy podróżnik odnaleźć się musi 🙂 O interakcjach, o poznawaniu nowych ludzi i ich zwyczajów, a przy okazji o poznawaniu języka angielskiego i wykorzystywaniu go w codziennym życiu. To nauka języka obcego w najbardziej naturalny sposób. Nawet jeśli jest szansa zostawić dziecko na czas podróży z dziadkami, to lepiej zabrać je ze sobą! Naprawdę lepiej.

Podróże z dziećmi

Podróże kształcą. Wiadomo. Nieważne, czy myślimy o wyjeździe na polską wieś, w Alpy czy do Wenezueli. Każda podróż uczy czegoś nowego, stawia przed nami nowe wyzwania, problemy do rozwiązania, przynosi nowe emocje i doświadczenia. Podróże zagraniczne dają nam dodatkowo możliwość rozwoju umiejętności językowych.  Bez względu na wiek podróżującego i doświadczenie, z wyjazdów zawsze przywozimy coś mentalnie lub emocjonalnie cennego. A jak jest z dziećmi? Czy warto z nimi podróżować? Skoro są takie małe i nie będą pamiętać – to często opinia otoczenia. Po co zabierać dwulatkę do Brazylii?

Po pierwsze to bezcenny czas spędzony z rodzicami – gdziekolwiek, ważne, że razem. Po drugie to doskonała okazja do uczenia się świata przez doświadczanie. Nowe otoczenie, odmienny klimat, inny język.  Nowe smaki, zapachy, a często nawet  kolory, jakby inne. To wszystko pozwala wzbogacać doświadczenia dziecka.

Język angielski w podróży

Maluch uczy się obserwując. Przygląda się i słucha mamy rozmawiającej z celnikiem na lotnisku w Monachium. Obserwuje tatę robiącego zakupy w sklepie w Oslo. Słucha rozmawiających po angielsku studentów na stacji metra w Paryżu. Inna melodia języka, ciekawie brzmiące słowa. Takie sytuacje budują dziecięcą świadomość językową. Za kilka lat nasz young learner bez stresu zamówi swoją pierwszą wodę z cytryną, a później sam wybierze ulubione smaki lodów – może się to stać szybciej niż myślisz. Dziecko przyzwyczajone do podróży i posługiwania się językiem obcym nie będzie miało trudności w komunikowaniu się w tym języku.

Jak wykorzystywać okazje do trenowania języka angielskiego w podróży z dzieckiem? Poniżej kilka pomysłów.

  • nazywanie przedmiotów i miejsc w języku angielskim znajdujących się w naszym podróżniczym otoczeniu ( a plane, a bus, a shop, a museum, a restaurant, fish, chicken, potatoes)
  • powtarzanie prostych do zapamiętania konstrukcji i korzystanie z nich ( An apple, please! / Can I have a glass of water? / Yes, please. / No, thank you. / How much is it? / What’s this? )
  • bierne uczestniczenie dziecka w rozmowach w języku angielskim ( check-in w hotelu, pytanie o drogę, rozmowy z mieszkańcami, zakupy w sklepie)
  • zachęcanie dziecka do samodzielnego zamawiania dań / napojów w restauracji (jeśli dziecko już czyta niech samodzielnie przegląda menu)

  • wspólne czytanie przewodników w języku angielskim (szczególnie wersje POCKET czy MAKE MY DAY wydawnictwa Lonely Planet – krótkie teksty, dużo zdjęć)

 

           

            

 

 

 

Polecam też

More Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.